django - en to sv translation catalogue (180 entries)

en:  By %(filter_title)s
sv:  På %(filter_title)s

en: %(app)s administration
sv: Administration av %(app)s

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
sv[0]: %(count)s %(name)s ändrades.
sv[1]: %(count)s %(name)s ändrades.

en: %(counter)s result | %(counter)s results
sv[0]: %(counter)s resultat
sv[1]: %(counter)s resultat

en: %(full_result_count)s total
sv: %(full_result_count)s totalt

en: %(name)s with ID “%(key)s” doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
sv: %(name)s med ID “%(key)s” finns inte. Kan den ha blivit borttagen?

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
sv[0]: %(total_count)s vald
sv[1]: Alla %(total_count)s valda

en: 0 of %(cnt)s selected
sv: 0 av %(cnt)s valda

en: Action
sv: Händelse

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Add
sv: Lägg till

en: Add %(name)s
sv: Lägg till %(name)s

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Add another %(model)s
sv: Lägg till %(model)s

en: Add another %(verbose_name)s
sv: Lägg till ytterligare %(verbose_name)s

en: Added {name} “{object}”.
sv: Lade till {name} “{object}”.

en: Added “%(object)s”.
sv: Lade till "%(object)s".

en: Added.
sv: Lagt till.

en: Addition
sv: Tillägg

en: All
sv: Alla

en: All dates
sv: Alla datum

en: Any date
sv: Alla datum

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
sv: Är du säker på att du vill ta bort %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Följande relaterade objekt kommer att tas bort:

en: Are you sure you want to delete the selected %(objects_name)s? All of the following objects and their related items will be deleted:
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda %(objects_name)s? Alla följande objekt samt relaterade objekt kommer att tas bort:

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Cannot delete %(name)s
sv: Kan inte ta bort %(name)s

en: Change
sv: Ändra

en: Change %s
sv: Ändra %s

en: Change history: %s
sv: Ändringshistorik: %s

en: Change my password
sv: Ändra mitt lösenord

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Change selected %(model)s
sv: Ändra markerade %(model)s

en: Change:
sv: Ändra:

en: Changed {fields} for {name} “{object}”.
sv: Ändrade {fields} för {name} “{object}”.

en: Changed {fields}.
sv: Ändrade {fields}.

en: Changed “%(object)s” — %(changes)s
sv: Ändrade “%(object)s” — %(changes)s

en: Clear all filters
sv: Rensa alla filter

en: Clear selection
sv: Rensa urval

en: Click here to select the objects across all pages
sv: Klicka här för att välja alla objekt från alla sidor

en: Close
sv: Stäng

en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: Currently:
sv: Nuvarande:

en: Database error
sv: Databasfel

en: Date/time
sv: Datum tid

en: Date:
sv: Datum:

en: Delete
sv: Radera

en: Delete multiple objects
sv: Ta bort flera objekt

en: Delete selected %(model)s
sv: Ta bort markerade %(model)s

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
sv: Ta bort markerade %(verbose_name_plural)s

en: Delete?
sv: Radera?

en: Deleted {name} “{object}”.
sv: Tog bort {name} “{object}”.

en: Deleted “%(object)s.”
sv: Tog bort “%(object)s.”

en: Deleting %(class_name)s %(instance)s would require deleting the following protected related objects: %(related_objects)s
sv: Borttagning av %(class_name)s %(instance)s  kräver borttagning av följande skyddade relaterade objekt: %(related_objects)s

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would require deleting the following protected related objects:
sv: Borttagning av %(object_name)s '%(escaped_object)s'  kräver borttagning av följande skyddade relaterade objekt:

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
sv: Att ta bort %(object_name)s '%(escaped_object)s' skulle innebära att relaterade objekt togs bort, men ditt konto har inte rättigheter att ta bort följande objekttyper:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would require deleting the following protected related objects:
sv: Borttagning av valda %(objects_name)s skulle kräva borttagning av följande skyddade objekt:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
sv: Borttagning av valda %(objects_name)s skulle resultera i borttagning av relaterade objekt, men ditt konto har inte behörighet att ta bort följande typer av objekt:

en: Deletion
sv: Borttagning

en: Django administration
sv: Django-administration

en: Django site admin
sv: Django webbplatsadministration

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Empty
sv: Tom

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
sv: Ange nytt lösenord för användare <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a username and password.
sv: Mata in användarnamn och lösenord.

en: Filter
sv: Filtrera

en: Filter navigation items
sv: Filtrera navigeringsobjekt

en: First, enter a username and password. Then, you’ll be able to edit more user options.
sv: Ange först ett användarnamn och ett lösenord. Därefter kan du ändra fler egenskaper för användaren.

en: Forgotten your password or username?
sv: Har du glömt lösenordet eller användarnamnet?

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we’ll email instructions for setting a new one.
sv: Har du glömt ditt lösenord? Ange din e-postadress nedan, så skickar vi dig instruktioner för hur du ställer in ett nytt.

en: Go
sv: Utför

en: Has date
sv: Har datum

en: History
sv: Historik

en: Hold down “Control”, or “Command” on a Mac, to select more than one.
sv: Håll inne “Control”, eller “Command” på en Mac, för att välja fler än en.

en: Home
sv: Hem

en: If you don’t receive an email, please make sure you’ve entered the address you registered with, and check your spam folder.
sv: Om du inte fick ett e-postmeddelande; kontrollera att e-postadressen är densamma som du registrerade dig med, och kolla i din skräppost.

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
sv: Poster måste väljas för att genomföra åtgärder. Inga poster har ändrats.

en: Log in
sv: Logga in

en: Log in again
sv: Logga in igen

en: Log out
sv: Logga ut

en: LogEntry Object
sv: LogEntry-Objekt

en: Lookup
sv: Uppslag

en: Models in the %(name)s application
sv: Modeller i applikationen %(name)s

en: My actions
sv: Mina händelser

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: No
sv: Nej

en: No action selected.
sv: Inga åtgärder valda.

en: No date
sv: Inget datum

en: No fields changed.
sv: Inga fält ändrade.

en: No, take me back
sv: Nej, ta mig tillbaka

en: None
sv: Inget

en: None available
sv: Inga tillgängliga

en: Not empty
sv: Inte tom

en: Objects
sv: Objekt

en: Page not found
sv: Sidan kunde inte hittas

en: Password change
sv: Ändra lösenord

en: Password reset
sv: Nollställ lösenord

en: Password reset confirmation
sv: Bekräftelse av lösenordsnollställning

en: Past 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
sv[0]: Var god rätta felet nedan.
sv[1]: Vad god rätta felen nedan.

en: Please enter the correct %(username)s and password for a staff account. Note that both fields may be case-sensitive.
sv: Ange %(username)s och lösenord för ett personalkonto. Notera att båda fälten är skiftlägeskänsliga.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
sv: Var god fyll i ditt nya lösenord två gånger så vi kan kontrollera att du skrev det rätt.

en: Please enter your old password, for security’s sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
sv: Vänligen ange ditt gamla lösenord, för säkerhets skull, och ange därefter ditt nya lösenord två gånger så att vi kan kontrollera att du skrivit rätt.

en: Please go to the following page and choose a new password:
sv: Var god gå till följande sida och välj ett nytt lösenord:

en: Popup closing…
sv: Popup stängs...

en: Recent actions
sv: Senaste Händelser

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove from sorting
sv: Ta bort från sortering

en: Reset my password
sv: Nollställ mitt lösenord

en: Run the selected action
sv: Kör markerade operationer

en: Save
sv: Spara

en: Save and add another
sv: Spara och lägg till ny

en: Save and continue editing
sv: Spara och fortsätt redigera

en: Save and view
sv: Spara och visa

en: Save as new
sv: Spara som ny

en: Search
sv: Sök

en: Select %s
sv: Välj %s

en: Select %s to change
sv: Välj %s att ändra

en: Select %s to view
sv: Välj %s för visning

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
sv: Välj alla %(total_count)s %(module_name)s

en: Server Error <em>(500)</em>
sv: Serverfel <em>(500)</em>

en: Server error
sv: Serverfel

en: Server error (500)
sv: Serverfel (500)

en: Show all
sv: Visa alla

en: Site administration
sv: Webbplatsadministration

en: Something’s wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
sv: Någonting är fel med din databas-installation. Kontrollera att relevanta tabeller i databasen är skapta, och kontrollera även att databasen är läsbar av rätt användare.

en: Sorting priority: %(priority_number)s
sv: Sorteringsprioritet: %(priority_number)s

en: Start typing to filter…
sv: Börja skriv för att filtrera...

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
sv: Tog bort %(count)d %(items)s

en: Summary
sv: Översikt

en: Thanks for spending some quality time with the web site today.
sv: Tack för att du spenderade kvalitetstid med webbplatsen idag.

en: Thanks for using our site!
sv: Tack för att du använder vår webbplats!

en: The %(name)s “%(obj)s” was deleted successfully.
sv: Tog bort %(name)s “%(obj)s”.

en: The %(site_name)s team
sv: %(site_name)s-teamet

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
sv: Länken för lösenordsnollställning var felaktig, möjligen därför att den redan använts.  Var god skicka en ny nollställningsförfrågan.

en: The {name} “{obj}” was added successfully.
sv: Lade till {name} “{obj}”.

en: The {name} “{obj}” was added successfully. You may add another {name} below.
sv: Lade till {name} “{obj}”. Du kan lägga till ytterligare {name} nedan.

en: The {name} “{obj}” was added successfully. You may edit it again below.
sv: Lade till {name} “{obj}”. Du kan göra ytterligare förändringar nedan.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully.
sv: Ändrade {name} “{obj}”.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may add another {name} below.
sv: Ändrade {name} “{obj}”. Du kan lägga till ytterligare {name} nedan.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may edit it again below.
sv: Ändrade {name} “{obj}”. Du kan göra ytterligare förändringar nedan.

en: There’s been an error. It’s been reported to the site administrators via email and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
sv: Ett fel har inträffat. Felet är rapporterat till sidans administratörer via e-post och bör vara åtgärdat inom kort. Tack för ditt tålamod.

en: This month
sv: Denna månad

en: This object doesn’t have a change history. It probably wasn’t added via this admin site.
sv: Det här objektet har ingen förändringshistorik. Det var antagligen inte tillagt via den här admin-sidan.

en: This year
sv: Detta år

en: Time:
sv: Tid:

en: Today
sv: Idag

en: Toggle navigation
sv: Växla navigering

en: Toggle sorting
sv: Ändra sorteringsordning

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown content
sv: Okänt innehåll

en: User
sv: Användare

en: View
sv: Visa

en: View %s
sv: Visa %s

en: View on site
sv: Visa på webbplats

en: View selected %(model)s
sv: Visa valda %(model)s

en: View site
sv: Visa sida

en: Welcome,
sv: Välkommen,

en: We’re sorry, but the requested page could not be found.
sv: Tyvärr kunde inte den begärda sidan hittas.

en: We’ve emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
sv: Vi har via e-post skickat dig instruktioner för hur du ställer in ditt lösenord, om ett konto finns med e-posten du angav. Du borde få instruktionerna inom kort.

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, I’m sure
sv: Ja, jag är säker

en: You are authenticated as %(username)s, but are not authorized to access this page. Would you like to login to a different account?
sv: Du är autentiserad som %(username)s men är inte behörig att komma åt denna sida. Vill du logga in med ett annat konto?

en: You don’t have permission to view or edit anything.
sv: Du har inte tillåtelse att se eller ändra någonting.

en: You may edit it again below.
sv: Du kan redigera det igen nedan

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
sv: Du får detta e-postmeddelande för att du har begärt återställning av ditt lösenord av ditt konto på %(site_name)s.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
sv: Ditt lösenord har ändrats.  Du kan nu logga in.

en: Your password was changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Your username, in case you’ve forgotten:
sv: Ditt användarnamn, utifall du glömt det:

en: action flag
sv: händelseflagga

en: action time
sv: händelsetid

en: and
sv: och

en: change message
sv: ändra meddelande

en: content type
sv: innehållstyp

en: entry | entries
sv[0]: post
sv[1]: poster

en: log entries
sv: loggposter

en: log entry
sv: loggpost

en: object id
sv: objektets id

en: object repr
sv: objektets beskrivning

en: user
sv: användare
